Inšpirácia, Krása

Zdravšia a ekologickejšia alternatíva mydla. Ako na to?

V dnešnej dobe, je výroba tzv. handmade vecí stále viac a viac rozšírenejšia. Vlastná výroba má samozrejme veľa pozitív. Nielenže rozvíjame svoju tvorivosť a kreativitu, ale pracujeme s materiálmi, ktoré nám ponúka príroda a tým ju zároveň chránime.
Hovorí sa, že prírodná kozmetika je tá najlepšia pre naše telo. Prečo si potom nedopriať mydlo vyrobené vlastnými rukami? 

Ako začať s výrobou

Zameriame sa na najjednoduchšiu metódu, vhodnú pre výrobu doma, metóda za studena. Základnými surovinami na výrobu mydla sú oleje alebo tuky, ktoré predstavujú kyseliny, a hydroxid sodný, ktorý je zásaditá látka. Teda chemickou reakciou zásad a kyselín vzniká soľ a mydlo je soľ mastných kyselín. Tento proces  sa odborne nazýva zmydelňovanie mastných kyselín.

Jeho súčasťou je aj vznik glycerínu. Glycerín je látka, ktorá má vynikajúce zvlhčujúce vlastnosti a používa sa v kozmetickom, potravinárskom a farmaceutickom priemysle. V kupovaných mydlách sa glycerín odstráni a nahradí inými prísadami alebo farbivami.

Handmade mydlo za tepla sa vyrába rovnakým postupom, ale pracujeme s pomerne vysokými teplotami až do 80°C, čo sa odporúča „skúsenejším“. 

Pri tzv. výrobe “za studena” zmydelnenie bude prebiehať iba pri využití tepla, ktoré sa pri reakcii prirodzene produkuje. Celá výroba sa dokončí samostatne po vyliatí hmoty do formy počas nasledujúcich 24 hodín. Po tejto dobe by mydlo malo stuhnúť a malo by byť dostatočne pevné, aby sa dalo nakrájať. Jednotlivé kúsky sa nechajú zrieť ešte cca 6 týždňov.

Načo si dávať pri výrobe pozor?

Pri výrobe je potrebné dodržiavať všetky zásady bezpečnosti a postupovať presne podľa postupu. 

  • Priestor, kde budeme pracovať s hydroxidom  by mal byť bez prekážok pre jednoduchú manipuláciu. Napr.  príprava roztoku NaOH je v kuchynskom dreze, ale určite nie v blízkosti potravín.
  • Dôležitá je maximálna sústredenosť, ochranné rukavice a okuliare.
  • Je vhodné mať poruke slabý roztok kyseliny citrónovej alebo octu pre prípadnú neutralizáciu rozliateho roztoku NaOH.
  • Nepoužívať hliníkové nádoby, pretože hydroxid spôsobuje ich koróziu.
  • Použitá voda nesmie byť teplá, pretože riskujeme explóziu.

Zapamätať si:

Sypať hydroxid do vody a nie naopak.

Na záver prinášame recept na výrobu 1kg handmade mydla:

  • 500 g olivového oleja
  • 500 g kokosového oleja
  • 125 g hydroxidu sodného
  • 380 ml vody