Dom, Inšpirácia

Veľkonočný zajac, ktorý nikdy nespí

Veľká Noc je za dverami a jar v plnej sile. Jednou z neodmysliteľných súčasti tohto najväčšieho kresťanského sviatku sa stal práve “veľkonočný zajac”. Zajac ako symbol mal svoje miesto v mnohých náboženstvách, mytológiách (čínskej, egyptskej či gréckej), kde symbolizoval šťastie, plynúci čas a krátkosť života. Z ľudového podania toto zviera nikdy nespí. Nemá totiž očné viečka, a tak sa zdá, že aj počas spánku len obracia oči nahor. 

Kým si o pár dní budete pochutnávať na  tých čokoládových, vyrobte si (minimálne) jedného, ktorý aj keď bude na zjedenie – bude vo vašej veľkonočnej výzdobe doslova prekvitať. Zasaďte si do neho semienka trávy, alebo inú sadeničku. 

Čo budeme potrebovať?

  • Modelovacia hmota
  • Lepenková trubička
  • Valček
  • Orezávač
  • Štetec
  • Farba
  • Dláto

Postup:

Vezmite si kúsok hmoty – približne ako vaša dlaň. Valčekom ju rozvaľkajte v rovnomernej hrúbke tak, aby ste ju okolo lepenkovej trubice vedeli spojiť. 

Nakreslite tvár zajaca štetcom, alebo jeho opačným hrotom. Orezávačom potom svoj návrh vyrežte. 

Na vyhladenie hrán použite vodu a potom štetcom nakreslite nos a ústa.

Odlomte si znova kúsok z hmoty pomocou lepenkovej trubice a vytvorte spodok kvetináča. 

Omotajte krajné steny okolo spodnej časti. V tomto okamihu musíte uši podoprieť aby sa nezlomili a neohli. Odreže všetku prebytočnú hmotu, ktorá okolo spodnej časti vznikla.

Pomocou dláta vytvorte oči – otočením dláta do hmoty vznikne dokonalý kruh. Teraz môžete zajaca odložiť a nechať schnúť cez noc na teplom mieste. 

Akonáhle je kvetináč dokonale suchý, možeme doladiť detaily brúsnym papierom. Štetcom a farbou potom podľa svojej fantázie môžete svôjmu zajačikovi vdýchnúť život a farby. 

Hop, hop. Veselú Veľkú noc!