Kategórie, Ľudia

Triple Fingers, hračky s unikátnou podobou

Hračky. Väčšina z nás si tento predmet spája s deťmi a ich osobitou formou zábavy. Avšak, hračky nie sú len detská záležitosť. Robia radosť malým, i veľkým. Ako to dopadne, keď niekto vymyslí koncept, ktorý nebol prvoplánovo zameraný na výrobu hračiek ?

Príbeh Triple Fingers, značky, pod ktorou sa skrýva Dominika Šikulincová a jej priateľ Matej Kukučka, začal pred 10 rokmi. Prvé hračky vznikli zo starých tričiek, kde oči boli iba akousi nálepkou sekundovým lepidlom. Pôvodným zámerom nebola výroba hračiek pre deti, ale tvorba charakteru s podivným a priateľským výrazom.  Veľmi rýchlo sa tento kreatívny zámer dostal do povedomia ľudí a získal si ich obľubu. Motiváciou tvorby však nikdy nebol zárobok. Od jednoduchej ručnej výroby zo starých tričiek sa Dominika posunula k šitiu na stroji, začala používať kvalitnejšie materiály a od práce s lepidlom upustila.

 

 

Dominika študovala grafický dizajn a k trojprstým hračkám sa dostala formou maturitnej práce. Logo, ktoré pri tomto študentskom počine vzniklo, je odkazom Triple Fingers dodnes. Názov značky sa Dominike vynoril pred rokom a pol, keď sa po dlhšej pauze začala opäť venovať šitiu. Keďže chcela posunúť svoju tvorbu na vyššiu úroveň, začala poctivo vyberať kvalitné látky a klásť väčší dôraz na to, aby boli švy pevnejšie a hračka odolnejšia. K vzniku značky Triple Fingers prispela aj práca Dominikinho priateľa, Mateja Kukučku, ktorý sa venuje produktovej fotografii. Postaral sa o vizuálne portfólio hračiek a teda aj o ich prezentáciu na webe. Priaznivým krokom vpred bola aj spolupráca so značkou Little People, pre ktorú Dominika tvorila ilustrácie.

 

 

Myšlienka rozšíriť svoju tvorbu o nový rozmer, a teda začať tetovať, vznikla náhodne.Tento nápad Dominike vnukli Boďa (Boďa Tattoo) a Janko Pekarík (JeanTheMan Tattoo).Keďže jej prácu poznali, navrhli jej, aby to skúsila s tetovaním. Pre Dominiku bolo šitie hračiek prvoradé, avšak predaj bol v porovnaní s vynaloženými nákladmi a časom neefektívny. Za všetkým tým úsilím nestála túžba urobiť z Triple Fingers komerčnú značku ako továreň na úspech. Jankov a Bodin návrh prijala Dominika ako výzvu a začala sa venovať aj tatérskym ilustráciám. A tak svetlo sveta uzrel aj sub-brand Triple Fingers Tattoo.

 

 

Dominiku spočiatku odrádzala spopularizovaná predstava tatérstva ako takého. Mnoho ľudí si túto činnosť idealizuje a zjednodušuje. Ako tvrdí Dominika, kresliarske zručnosti nestačia a nájsť si správnu techniku ‘stojí veľa kože’. Prvé tetovania skúšala sama na sebe, pričom pomocnú ruku jej poskytla tatérka Boďa, ktorá stála za zrodom celej tejto myšlienky. V jej tetovacom štúdiu dodnes pôsobí a zdieľa s ňou priestory a skúsenosti. Za tie vďačí aj spomínanému Jankovi Pekaríkovi.

V súčasnosti sa Dominika nachádza vo fáze učenia. Uvedomuje si, že každý má inú kožu a iný prah bolesti. Je potrebné vynaložiť veľa úsilia, aby sa človek naučil pracovať so strojčekom tak, aby výsledok tetovania bol naozaj úspešný a kvalitný a zachoval si svoj pekný dizajn po celú svoju existenciu. Ohľadom tatérstva sa u ľudí stretáva so zjednodušenými názormi akoby ‘kreslenia na kožu, ktoré trošku štípe’. Sama zažila skúsenosť, pri ktorej zákazníci prichádzajú do štúdia nepripravení a podstupujú tetovací zákrok krátko po darovaní krvi alebo po prehýrenej noci.

 

 

Dominika je tak trošku multitalent, okrem toho, že sa venuje tetovaniu a ilustrácií, príležitostne grafike, môžete ju zazrieť aj v tanečno-dramatickej zostave Panáčik.  Ich vystúpenie môžete zažiť už tento rok na festivale Pohoda.  A ako ešte dodáva Dominika : ‘Ešte často premýšľam, ako sa čo najjednoduchšie transportovať k moru a ako vypiť čo najviac červeného vína bez toho, aby ma na druhý deň bolela hlava (haha, ale nie)’.