Kategórie, Ľudia

MF poems – najosobnejšie básničky mladej poetky

Pripravili sme si pre vás jedinečný rozhovor so slovenskou mladou poetkou žijúcou v Prahe. Jej zbierky vyšli v minimalistickej podobe zinov. Prvé dva ziny obsahujú dokonca aj ilustrácie samotnej autorky. Pripravovaný 3.zin s názvom pink pozostáva z 21 básní v anglickom jazyku a predstavuje jej najosobnejšiu zbierku. Celkovo je tvorba charakterizovaná najosobnejšími predstavami a myšlienkami autorky. Predstavuje spontánny spôsob vyjadrenia jej vnútorného prežívania.

Motívmi a témami jej básní býva niečo, čo sama prežíva alebo čo sa jej práve dotýka. Jej básne sú veľmi subjektívne, no zároveň zosobňujú prežívania mnohých mladých ľudí, ktorí sa s jej básňami dokážu stotožniť. Často píše o láske, samote, ženskosti ale aj smútku a prázdnote. V najbližších riadkoch si tento mladý zjav vo svete poézie predstavíme.

 

 

Ahoj, priaznivci webu Hendy.sk by sa o tebe radi niečo dozvedeli, tak sa nám skús troška predstaviť a povedz nám, ako rada tráviš svoj voľný čas. 

Ahoj, mám 22 rokov. Študujem hispanistiku na FFUK v Prahe, kde teda aj žijem. Som tu už tretí rok, takže ma za mesiac akurát čakajú štátnice. Pochádzam z Dubnice nad Váhom, ale na strednú som chodila v Trenčíne, kde mám aj najviac kamošov a známych, takže doma sa cítim aj tam. Rada píšem, čítam, rozmýšľam, diskutujem, takže na filozofickej fakulte som sa našla, haha. Ale zároveň milujem lesy a prírodu, zvieratá, samotu a nedávno som si spravila svoju prvú záhradku, takže si myslím, že tie moje záujmy sú vyvážené. Keď nie sú, nie som ani ja.

Prečo práve MF ? Čo skratka označuje? 

Sú to moje iniciály – Mimi Filová. Nechcela som použiť celé meno a zároveň som chcela, aby moja fanpage bola naozaj mojou, a keďže ma doteraz nič lepšie nenapadlo, tak zatiaľ ostáva pod MF.

Odkedy datuješ začiatok svojej tvorby? 

Keď som mala okolo 7 rokov, všimla som si, že moja mama píše básničky, a tak som ju začala napodobňovať. Samozrejme to boli výtvory skôr na zasmiatie, ale písanie so mnou už tak nejako ostalo doteraz. Od 7 rokov mám vždy založený zápisník. Písanie bolo pre mňa vždy terapiou, seba-objavovaním a poznaním, útočiskom, proste mojim vlastným svetom. Básne ako také som začala však písať keď som mala 13-14 a píšem ich vlastne odvtedy.

 

 

Odkiaľ čerpáš inšpiráciu ? 

Fú. Čítam od malička a čítam veľa. Ako tínedžerka som bola úplne pohltená Kerouacovou tvorbou a doteraz sa mi veľmi páči, no svet beat generation je tak trošku príliš plný mužov a ako dievča som tam nenašla hrdinku, po ktorej som vždy podvedome túžila. Vyhýbala som sa best sellerom a hľadala literatúru, ktorej hlavná protagonistka je zároveň aj hrdinkou svojho života a nie len ženou, ktorej stredom vesmíru je nejaký chlap. Takže inšpiráciu som našla u Patti Smith, Cheryl Strayed, Adrienne Rich, Sylvia Plath, Emily Dickinson, Margaret Atwood a mnoho ďalších. Tvorba týchto žien ma teda inšpirovala hlavne k tomu, aby som písala, keď cítim, že to chcem a je jedno čo o tom povedia ostatní – píšem kvôli sebe a pre seba. Ale samozrejme vždy som čítala aj mužských autorov ako Borges, Nicanor Parra, Fernando Pessoa, Whitman, Bukowski, Jim Morrison. Zo slovenských básnikov mám napríklad veľmi rada tvorbu Milana Rúfusa a Jána Smreka.

Za akých podmienok a kedy sa ti najlepšie tvorí ? 

Keď som sama a zo mňa sa akoby začnú na papier liať slová. Vtedy to ide samo a vtedy je to najlepšie.

Prečo tvoríš aj v anglickom jazyku, máš k angličtine nejaký blízky vzťah?

Áno mám. Jazyky mi vždy šli a veľmi ma bavili. V angličtine čítam vlastne 90% kníh a asi aj preto mi občas príde najprirodzenejšie sa vyjadrovať anglicky.

Chcela by si na niečo poukázať svojimi básničkami?

Chcela, aj keď s takým osobným obsahom to je niekedy ťažké. A preto hlavne poukazujem na to, čo som zažila alebo mi príde ako žene nefér. Napríklad poukazujem na tichú rezignáciu žien voči zaužívaným praktikám tohto sveta, ktoré nás v ňom znevýhodňujú či aj na to, že napriek filmom a seriálom, ktoré moje kamošky pozerajú – na svete sú aj iné veci a ciele ako muži. Takže feministický odkaz v nich je.

 

 

Prečo práve poézia a nie próza? 

Poézia je pre mňa prirodzená. Stačí mi menší priestor a menej slov na vyjadrenie toho, čo chcem povedať. V próze sa strácam, jednoducho to nie je môj literárny druh, aj keď dialogickosť a príbehovosť sa v mojich básňach vyskytujú.

Vidím, že na stránke predávaš svoj 2.zin, ktorý ako uvádzaš, pozostáva z krátkych zamyslení a básní. Aký bol osud 1.zinu? Distribúcia prebieha len cez svoju stránku, alebo je možné ho zakúpiť aj na nejakom hand-made trhu ? 

Áno, prvý zin sa vypredal. Obsahoval básne a aj moje ilustrácie a tlačila som ho doma úplne na kolene, bez nejakých skúseností. Takže aj jeho výroba nebola jednoduchá, jeho obálka bola pomaľovaná zvnútra a názov písaný ručne, jedine básne a ilustrácie boli tlačené. Zviazaný bol iba špagátom, no u ľudí mal naozaj úspech. Druhý zin som už robila s pomocou kamaráta, ktorý s tým už mal skúsenosť a celý sa tlačil v reklamke na recyklovaný papier. Ziny predávam cez svoju stránku, ale taktiež na rôznych marketoch alebo cez sociálne siete. Minulé leto som v Trenčíne založila akciu The Paddock Market, na ktorej som ich predávala a táto akcia má 20.mája jarnú edíciu, kde ich budem predávať opäť.

Ak by si mala nejakým spôsobom spropagovať svoj zin, čo by si vyzdvihla, prečo by sme si ho mali kúpiť ? 

Som zástancom toho, aby si ľudia kupovali veci s rozumom a premýšľali koho svojou kúpou skutočne podporia. Moje ziny nie sú drahé, ich básne sú často uverejnené na internete, takže ak si ich chce niekto kúpiť, viac-menej vie, čo si kupuje a to je dôležité. Propagovať sa nechcem nijak inak, len publikovaním svojich básní.

Akú máš víziu ohľadom tvojej tvorby ? Chceš sa nejakým spôsobom dostať viac do povedomia, alebo s akou predstavou sa cítiš najviac v súlade ? 

Mojim detským snom bolo stať sa spisovateľkou, nedávno mi došlo, že veď ňou už som, nepotrebujem, aby ma tak nazývali iní alebo to niekto validoval. Mojim životným kreatívnym prejavom je jednoducho poézia. To, či ju bude čítať viac ľudí alebo nebude je asi vo hviezdach. Je pekné mať od ľudí odozvu, mojou motiváciou pri písaní však nie je napísať “úspešnú” či “lajkovanú” báseň, i keď aj to poteší.

Ďakujeme Mimi za rozhovor, v ktorom nám predstavila seba aj svoju tvorbu.

Ak by ste mali záujem o kúpu týchto čarovných básničiek, 20.mája ich bude táto mladá poetka predávať v Trenčíne na Paddock Markete a potom samozrejme aj cez mimifilo.bigcartel.com. Básne budú zverejňované postupne aj na jej FB stránke či Instagrame.

Nájdete ich na : 

FB: MF poems 

instagram: mfpoems_