Inšpirácia, Kategórie

Originálne kulinárske umenie Carving má korene až v Thajsku

Tvorivosti a kreativite v ručnej výrobe sa medze nekladú. A to naozaj žiadne. Plánuješ oslavu a chceš na ňu vymyslieť niečo originálne alebo máš tak rád ovocie, že ho nechceš iba zjesť? Vyskúšaj carving, hoci iba tak po domácky amatérsky.

Carving už v dávnej histórii

Umenie vyrezávania ovocia a zeleniny má niekoľko storočnú tradíciu. Pochádza napríklad z krajín ako Thajsko, Čína a Japonsko, avšak technicky sa práce jednotlivých krajín začne odlišujú. Na jednom z hlavných festivalov v Thajsku bolo tradíciou púšťať po prúde rieky drevenú vaničku naplnenú kvetmi a ovocím. Pred takmer 700 rokmi sa v Thajsku jedna z kráľových služobníčok snažila vymyslieť, ako by mohla urobiť festival krajší, aby potešila kráľa. Vzala si kvet ako predlohu na vyrezávanie, a potom vyrezala aj vtáčika a nasmerovala ho hlavou ku kvetu. Krásou výrobku boli nadchnutí všetci, to inšpirovalo v ďalšom pokračovaní umenia.

V Thajsku bol založený aj kurz na vyučovanie carvingu, v súčasnom období si ho ako voliteľný predmet môžu vybrať deti od 11 rokov. Svoje umenie prezentujú aj mimo Thajska, a tak sa carving rozšíril ako jedno odvetvie umeleckej tvorivosti do viacerých krajín a aj u nás si získava čoraz väčšiu obľubu.

Od ovocia cez zeleninu a syry

So šikovnými rukami sa dá vyrezávať naozaj do všeličoho. Najobľúbenejším „objektom“ je melón, pochopiteľne vďaka svojej veľkosti, tvaru, štruktúre. Diela sa dajú tvoriť aj na iných druhoch ovocia, zeleniny či syrov. V poslednej dobe sa carving teší veľkej obľube. Populárny je na oslavách, svadbách. Umeleckými obrazmi v ovocí sa pokochajú nepochybne všetci.

Vyskúšaj to aj ty!

Ak ťa takýto druh umenia zaujal, kľudne to môžeš vyskúšať aj ty sám. Stačí investovať do pár vyrezávatok, dlátok, ktoré nájdeš v e-shopoch na internete. Ovocie podľa tvojho výberu, ideálne mäkkšie, fantázia, chuť a kreativita a môžeš začať.