Kategórie, Ľudia

Krásne medovníky tešia nielen na Vianoce


Na vianočné sviatky sa každoročne teší mnoho ľudí, nielen tí najmenší, ale aj dospelí. K Vianociam neodmysliteľne patrí kapustnica, šalát a množstvo koláčov. Aké by to boli Vianoce bez medovníkov? Presne tohto hesla sa chytila tridsaťpäť ročná Alžbeta Knappová, ktorá ich pečie kedykoľvek počas roka a určite nie iba na vianočné pojedanie.

 

Medovníky od Kremnice

Pani Alžbeta pochádza „ze“ Žiliny no s manželom vychovávajú deti (Jakuba, Šarlotu, Lukáša a Johanu ) v krásnom prostredí na Kremnických Baniach pri Kremnici.
Pečeniu a následnému zdobeniu medovníkom  sa podľa jej  slov začala venovať len tak letmo na strednej škole, aj to len v rámci “vianočného” pečenia. Neskôr, už ako matka a manželka chcela mať voňavý vianočný stromček , ktorý by mi pripomínal Vianoce z detstva.
Ako plynul čas a deti a skúsenosti pribúdalo, začala piecť medovníky ako darčeky pre príbuzných a priateľov. Každým mesiacom však záujemcov o medovníky stále pribúdalo.

 

Podľa predstáv zákazníka

Najprv svoje medovníky zdobila klasicky a to bielou polevou či krémom, no neskôr sa musela prispôsobiť požiadavkám zákazníka. Čo najviac sa priblížiť jeho predstave. Recept ako taký na medovníkové cesto však nezmenila a ako tuší, ani nezmení.
Jej medovníky sa líšia od tradičných “jarmočných”, no podľa jej slov v kruhu medovnikáriek je kopec šikovnejších žien  a to ju ženie stále vpred v zdokonaľovaní sa.
Medovníčky sa stali hneď po skončení materskej jej “chlebodarcom”,  ale samozrejme, že ich pečie pre radosť a kedykoľvek ich daruje.

 

Darček pre prezidenta

Jej dokonalé medovníky sa dokonca dostali do rúk slovenskému prezidentovi Andrejovi Kiskovi, ktorý pri návšteve Kremnice, práve jeden z nich dostal ako darček. Veľký medovník predstavujúci erb Kremnice, aby na tú návštevu nikdy nezabudol a myslím, že ani nezabudne.

Jej medovníčky nájdete na facebookovej stránke:  Medovníčky Alžbeta