Dom, Kategórie

Čerstvé bylinky aj u Vás doma

 

Často prichádzam v supermarketoch do styku s čerstvými bylinkami, ktoré pravidelne využívam pri varení. Patria medzi neodmysliteľnú súčasť mojej kuchyne. Spočiatku som im nepridával veľký význam, keďže som využíval hlavne sušenú variantu, ktorá je skladnejšia a praktickejšia. Odstupom času a nadobudnutím skúseností som ale pochopil, že čerstvej surovine sa nič nevyrovná. Týmto článkom by som vás chcel inšpirovať k vypestovaniu vlastných byliniek u vás doma.

Čo na to potrebujeme ?

Semienka požadovanej bylinky
Záhradný substrát
Kvetináč

tip: Ak pre začiatok náhodou nemáte doma kvetináč, môžete použiť aj prázdny kartón na vajíčka alebo plastovú nádobu od masla. Na pár týždňov to určite postačí ☺

Postup

Do kvetináča nasypeme prvý nános záhradného substrátu. Ideálne tak do tretiny kvetináča. Polejeme vodou, aby substrát nebol veľmi suchý. Následne nasypeme druhý nános. Teraz ceruzkou, alebo iným tenkým telesom vytvoríme asi dvojcentimetrové dierky, do ktorých vsypeme semienka požadovanej bylinky. Po vsypaní semienok nanesieme posledný nános substrátu a polejeme vodou, aby to bolo dostatočne vlhké. Už nám ostáva iba vybrať správne miesto na uloženie. Najlepšie do izby, ktorá nebude vystavená priamemu svetlu, pretože bylinkám s jemnými listami to skôr škodí ako prospieva. Ideálne je vybrať izbu na východnej strane. Ak takúto možnosť nemáme, bolo by dobré spraviť bylinke dostatočný tieň, aby nebola vystavená priamemu slnečnému žiareniu.

Bylinky do domácnosti

V postupe som vám uviedol všeobecný návod, ako si vypestovať takmer každú bylinku v pohodlí domova. Je samozrejmé, že každá rastlinka si vyžaduje svoje špecifiká a práve preto by som odporúčal začať s jednoduchšími bylinkami ako napríklad Tymián, Bazalka, Pažítka, Oregano či Šalvia (nie divotvorná).

 

Rada na záver

Ak sa vám podarí vypestovať si vlastné bylinky, v čo pevne dúfam, a budú krásne rozkvitnuté, odporúčam ich uložiť niekam von, kvôli malým muškám, ktoré majú tendenciu „zviesť sa“ do kvetov a bylín.

Dúfam, že vás tento článok oslovil a vyskúšate si vypestovanie vlastných byliniek u vás doma. Ak sa vám to podarí, budete mať dobrý pocit a ešte lepšie vychutené jedlá.